Rodzicielstwo

Pojęcie „High Need Baby” coraz częściej pojawia się nie tylko w zamkniętych grupach społecznościowych, ale jest również oswajane w naszym społeczeństwie. Jeśli jeszcze go nie znacie, możecie przekonać się, ze właśnie natrafiliście na miłą niespodziankę. Jak Otóż jeśli wasze dziecko nie śpi, wymaga ciągłej uwagi i noszenia na rękach, a także dużo płacze, wcale nie oznacza to, że – jak to prawią starsze pokolenia lub koleżanki – „tak sobie pozwalasz/ nauczyłaś, to tak masz”. Analizowanie tego, gdzie popełniło się „błąd” nic nie da.

Mówi się, że nowonarodzone dziecko ma trzy główne potrzeby – pić, jeść i spać. Owszem, stanowią one podstawę jego rozwoju, ale to nie wszystko. Zdaje się, że najważniejszą potrzebą maluszka, który dopiero pojawił się na świecie, jest potrzeba bliskości. Jak ją zaspokoić? Otóż niezwykle ważny jest kontakt skóra do skóry (skin to skin lub STS) dziecka oraz matki tuż po porodzie. Jak powinien przebiegać kontakt skóra do skóry? Dowiecie się z tego tekstu.

Porozumienie bez Przemocy to koncepcja, która zakłada wzajemną komunikację, opartą na poszanowaniu uczuć i potrzeb osób, biorących udział w dialogu. W myśl Marshalla B. Rosenberga, warto zastanowić się nad sensem komunikacji bez przemocy, który można znaleźć w sobie odpowiadając na dwa zasadnicze pytania: 1. Co jest we mnie żywe? (Co jest teraz ważne? O co mi chodzi?), 2. Co mogę zrobić, aby dostać/zrealizować to, co jest ważne, w taki sposób, aby wziąć pod uwagę również drugiego człowieka?  Komunikację watro oprzeć na pewnych fundamentach, by ją ulepszać i budować wzajemne zrozumienie.

Metoda Montessori, choć cieszy się popularnością w ostatnich kilkunastu latach, w rzeczywistości jest starsza niż nam się wydaje. Jest to metoda wychowania opracowana przez włoską lekarkę Marię Montessori, która była jednocześnie pedagogiem i antropologiem. Stworzyła ona system nauczania, który znacznie się różni od tradycyjnych metod stosowanych w przedszkolu i w szkole. Jest jednak jednocześnie wyjątkowo skuteczny.

Nauka czytania to jedna z pierwszych umiejętności, jakie zdobywają maluchy na ostatnim etapie pobytu w przedszkolu, w zerówce, a także w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Okazuje się jednak, że najlepiej zacząć uczyć dziecko jeszcze wcześniej – wtedy zdecydowanie uzyskamy lepsze efekty.

Nauka jazdy na rowerze jest ważnym etapem w życiu malucha, a zdobyte umiejętności z pewnością zostaną na całe życie, mogą również przerodzić się w wieloletnią pasję. Początki nie są proste, nie zawsze nauka udaje się w ciągu kilku dni. Pamiętajmy, że dzieci są różne – jedne bardzo szybko załapią, o co chodzi w pedałowaniu, inne będą potrzebowały zdecydowanie więcej czasu.