Ciąża i dziecko

Niemowlę już po urodzeniu posiada silny instynkt. Jeśli położymy je tuż po porodzie na brzuchu lub piersi matki, noworodek będzie potrafił samodzielnie odnaleźć pierś, a także zdecydować, kiedy zacząć ssać mleko. Dlatego, o czym wspominaliśmy, kontakt skóra do skóry jest niezwykle ważny i ma bardzo duże znaczenie dla rozpoczęcia karmienia piersią.

Połóg wciąż stanowi temat tabu w naszej kulturze i często jest po prostu zagadnieniem, które wolimy przemilczeć. Dzieje się tak ze względu na niewielką wiedzę z tego zakresu, jak i niesłuszne poczucie wstydu. Połóg to okres intensywnej regeneracji bez względu na to, czy poród odbył się siłami natury, czy zostało wykonane cesarskie cięcie. Kobieta w tym czasie odczuwa bardzo duże zmęczenie, spadek energii, a jej organizm powoli stara się powrócić do stanu sprzed porodu. Warto wiedzieć, że nic nie dzieje się szybko i w trybie natychmiastowym.

Skoki rozwojowe u niemowląt to zjawisko, które jest jeszcze nie do końca poznane i przebadane naukowo. Pozwala jednak rodzicom spać spokojnie i odetchnąć także wtedy, gdy ich maluchy na pierwszy rzut oka zachowują się inaczej niż zwykle. Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka pojawiają się kilka razy – nie u wszystkich maluchów w tym samym czasie.

Narodziny dziecka to ogromne wydarzenie i zmiany w życiu każdej rodziny, ale również dosyć męczący czas dla świeżo upieczonej mamy. Jeśli chcemy ją odwiedzić i jak najszybciej zobaczyć maluszka, warto zastosować się do kilku ważnych zasad. Na początku jednak dobrze jest ustalić, czy takie odwiedziny w ogóle są mile widziane.

Pokarm matki jest najlepszym i najbardziej wartościowym produktem dla niemowląt i małych dzieci. Karmienie piersią nie tylko dostarcza dzieciom wszystkich niezbędnych składników odżywczych, ale również zaspokaja ich potrzeby emocjonalne – bliskości z matką i poczucia bezpieczeństwa. Przychodzi jednak moment, w którym malucha trzeba od piersi odstawić. Jak to zrobić w miarę płynnie i bez negatywnych skutków dla mamy i dziecka?