Co robi dziecko, będąc jeszcze w brzuchu mamy?

Co robi dziecko, będąc jeszcze w brzuchu mamy?

Zdawać by się mogło, że najbardziej oczywistą odpowiedzią na to pytanie, byłoby stwierdzenie, że dziecko w brzuchu mamy po prostu rozwija się i rośnie. Oczywiście jest to zgodne z prawdą. Jednak to nie wszystko. Dziś chcemy opowiedzieć o niezwykłych rzeczach, które robi mały człowiek, będąc jeszcze pod sercem swojej mamy. Zachęcamy do lektury!

Dziecko w brzuchu mamy

  1. Oddycha

Zaczniemy od oczywistej rzeczy, którą jest oddychanie Jak to się dzieje? Otóż pępowina zapewnia dziecku stały dopływ tlenu. Już w okolicach 9 tygodnia swojego życia w brzuchu mamy, dziecko zaczyna trenować ruchy, które pozwalają mu na łapanie oddechu i cały czas doskonali tę umiejętność, która – jak wiadomo – jest niezbędna do życia. Podczas porodu jednak dziecko oddycha niemiarowo i łapczywie. Dlaczego? Wynika to z nagłej zmiany środowiska i temperatury otoczenia. Należy więc pamiętać o tym, planując choćby poród w wodzie. Wtedy woda powinna mieć temperaturę ciała.

  1. Degustuje

Niektóre smaki, spożywane przez mamę, docierają także do dziecka poprzez płyn owodniowy. Jak twierdzą naukowcy, dzięki temu dziecko  w naturalny sposób przygotowuje się do poznania smaków, z którymi spotka się po około sześciu miesiącach od swoich narodzin. Co ważne, już w okolicach 15 tygodnia ciąży, dziecko zaczyna kształtować swoje preferencje smakowe i zdecydowanie chętniej połyka słodki płyn owodniowy, niż gorzki.

  1. Otwiera oczy

Dziecko w brzuchu mamy otwiera oczy w okolicy 28 tygodnia ciąży. Co prawda nie zobaczy wiele, ale reaguje na światło. Jasne promienie i intensywne światło docierają do niego, rażąc go. Maluch potrafi już sprawnie się od nich odwrócić.

  1. Sika

Ten proces fizjologiczny rozpoczyna się pod koniec pierwszego trymestru ciąży. Dziecko potrafi już sikać kilka razy na dobę. Płyn owodniowy, który połyka, jest trawiony i filtrowany przez nerki, a potem w postaci moczu trafia znowu do macicy.

  1. Czka

Dziecko w brzuchu mamy naprawdę może mieć czkawkę. Pierwszy raz może się ona pojawić już w pierwszym trymestrze ciąży, jednak mama wcale nie musi tego odczuwać, lub wręcz przeciwnie – doskonale wie i czuje, kiedy jej dziecko ma czkawkę.

  1. Uśmiecha się

Nie da się ukryć, że każdy rodzic czeka na pierwszy uśmiech swojego dziecka. Jednak w pierwszych tygodniach życia poza brzuchem mamy, możemy tego nie zauważyć. Jednak nie jest to powód do zmartwień. Dziecko uśmiecha się już w brzuchu mamy i nabywa tę umiejętność w okolicach 26 tygodnia ciąży.

  1. Płacze

Zaskakujące, prawda? Ale skąd to w ogóle wiedzieć? Otóż wszystko dzieje się dzięki technologii ultradźwiękowej. Dzięki niej możemy zidentyfikować dzięki wydawane przez dziecko w łonie matki. Niektóre z nich są identyfikowane jak płacz. Poza ty,, obserwując dziecko, możliwe jest dostrzeżenie drżenia dolnej wargi malucha, co jest charakterystyczne w przypadku płaczu. Nie da się ukryć, że płacz stanowi główne narzędzie komunikacyjne dziecka w pierwszych tygodniach po narodzinach, dlatego nie powinno nikogo dziwić, ze dziecko doskonali tę umiejętność, będąc jeszcze w brzuchu mamy.

Podsumowanie

Rozwój nowego życia to rzecz niezwykła, której przyglądamy się z wielkim wzruszeniem. Każda mama, jak i każdy tata, z niecierpliwością czekają na pierwsze ruchy dziecka, które przebywa jeszcze w brzuchu mamy i z ogromną radością zachwycają się każdym kopnięciem. Ponadto dziecko z powodzeniem nas słyszy i reaguje na dzięki. Glos mamy i taty jest mu dobrze znany w chwili narodzin i dlatego często działa kojąco. Ponadto maluch pamięta bicie serca mamy, dlatego niech nie dziwi nikogo, że tak bardzo potrzebuje bliskości.