Zdawać by się mogło, że najbardziej oczywistą odpowiedzią na to pytanie, byłoby stwierdzenie, że dziecko w brzuchu mamy po prostu rozwija się i rośnie. Oczywiście jest to zgodne z prawdą. Jednak to nie wszystko. Dziś chcemy opowiedzieć o niezwykłych rzeczach, które robi mały człowiek, będąc jeszcze pod sercem swojej mamy. Zachęcamy do lektury!
Dziecko w brzuchu mamy
- Oddycha
Zaczniemy od oczywistej rzeczy, którą jest oddychanie Jak to się dzieje? Otóż pępowina zapewnia dziecku stały dopływ tlenu. Już w okolicach 9 tygodnia swojego życia w brzuchu mamy, dziecko zaczyna trenować ruchy, które pozwalają mu na łapanie oddechu i cały czas doskonali tę umiejętność, która – jak wiadomo – jest niezbędna do życia. Podczas porodu jednak dziecko oddycha niemiarowo i łapczywie. Dlaczego? Wynika to z nagłej zmiany środowiska i temperatury otoczenia. Należy więc pamiętać o tym, planując choćby poród w wodzie. Wtedy woda powinna mieć temperaturę ciała.
- Degustuje
Niektóre smaki, spożywane przez mamę, docierają także do dziecka poprzez płyn owodniowy. Jak twierdzą naukowcy, dzięki temu dziecko w naturalny sposób przygotowuje się do poznania smaków, z którymi spotka się po około sześciu miesiącach od swoich narodzin. Co ważne, już w okolicach 15 tygodnia ciąży, dziecko zaczyna kształtować swoje preferencje smakowe i zdecydowanie chętniej połyka słodki płyn owodniowy, niż gorzki.
- Otwiera oczy
Dziecko w brzuchu mamy otwiera oczy w okolicy 28 tygodnia ciąży. Co prawda nie zobaczy wiele, ale reaguje na światło. Jasne promienie i intensywne światło docierają do niego, rażąc go. Maluch potrafi już sprawnie się od nich odwrócić.
- Sika
Ten proces fizjologiczny rozpoczyna się pod koniec pierwszego trymestru ciąży. Dziecko potrafi już sikać kilka razy na dobę. Płyn owodniowy, który połyka, jest trawiony i filtrowany przez nerki, a potem w postaci moczu trafia znowu do macicy.
- Czka
Dziecko w brzuchu mamy naprawdę może mieć czkawkę. Pierwszy raz może się ona pojawić już w pierwszym trymestrze ciąży, jednak mama wcale nie musi tego odczuwać, lub wręcz przeciwnie – doskonale wie i czuje, kiedy jej dziecko ma czkawkę.
- Uśmiecha się
Nie da się ukryć, że każdy rodzic czeka na pierwszy uśmiech swojego dziecka. Jednak w pierwszych tygodniach życia poza brzuchem mamy, możemy tego nie zauważyć. Jednak nie jest to powód do zmartwień. Dziecko uśmiecha się już w brzuchu mamy i nabywa tę umiejętność w okolicach 26 tygodnia ciąży.
- Płacze
Zaskakujące, prawda? Ale skąd to w ogóle wiedzieć? Otóż wszystko dzieje się dzięki technologii ultradźwiękowej. Dzięki niej możemy zidentyfikować dzięki wydawane przez dziecko w łonie matki. Niektóre z nich są identyfikowane jak płacz. Poza ty,, obserwując dziecko, możliwe jest dostrzeżenie drżenia dolnej wargi malucha, co jest charakterystyczne w przypadku płaczu. Nie da się ukryć, że płacz stanowi główne narzędzie komunikacyjne dziecka w pierwszych tygodniach po narodzinach, dlatego nie powinno nikogo dziwić, ze dziecko doskonali tę umiejętność, będąc jeszcze w brzuchu mamy.
Podsumowanie
Rozwój nowego życia to rzecz niezwykła, której przyglądamy się z wielkim wzruszeniem. Każda mama, jak i każdy tata, z niecierpliwością czekają na pierwsze ruchy dziecka, które przebywa jeszcze w brzuchu mamy i z ogromną radością zachwycają się każdym kopnięciem. Ponadto dziecko z powodzeniem nas słyszy i reaguje na dzięki. Glos mamy i taty jest mu dobrze znany w chwili narodzin i dlatego często działa kojąco. Ponadto maluch pamięta bicie serca mamy, dlatego niech nie dziwi nikogo, że tak bardzo potrzebuje bliskości.
- Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze