Co się przyda w żłobku, czyli szykujemy wyprawkę

Co się przyda w żłobku, czyli szykujemy wyprawkę

Na pewno nie była to decyzja łatwa, ale z pewnością najlepsza, jaką mogliście podjąć. Wasz maluch zatem idzie do żłobka. Skoro placówka została już wybrana, nadszedł czas na kompletowanie wyprawki. I wcale nie jest to zadanie łatwe. Niektóre żłobki podają ogólną listę rzeczy niezbędnych, ale zazwyczaj stanowi ona bazę do tego, co rodzic powinien skompletować. Zatem na co zwrócić uwagę podczas zakupów? W co powinniśmy być zaopatrzeni? Przygotowaliśmy spis najpotrzebniejszych rzeczy, bez których do żłobka ani rusz! Zachęcamy do lektury naszego tekstu.

Wyprawka do żłobka, czyli ubranka dla malucha

Nie da się ukryć, że dzieci w wieku żłobkowym brudzą się niezwykle łatwo i często. Dlatego kompletując wyprawkę do żłobka powinniśmy przyszykować 2-3 komplety złożone z ubranek takich jak:

  • body z krótkim oraz długim rękawem,
  • majtki (w przypadku odpieluchowanych dzieci, bo pamiętajmy, że dziecko do żłobka może uczęszczać do 3 roku życia),
  • koszulki z krótkim rękawem i z długim.
  • długie legginsy lub spodnie dresowe,
  • krótkie spodenki,
  • sweter lub bluza,
  • skarpetki.

Jakie buciki do żłobka wybrać?

Nie należy zapominać o obuwiu na zmianę. O tyle, o ile wybór ubrań jest zadaniem dość łatwym, nie można tego powiedzieć o zakupie butów dla dziecka. Często buty do żłobka określane są mianem kapci lub pantofli. Dlaczego tak trudno je wybrać? Otóż inaczej niż to często bywa w domu, dziecko w tych butach będzie spędzać po kilka godzin dziennie. Wiele osób w domu chodzi na bosaka lub w skarpetkach, co jest oczywiście najzdrowszym rozwiązaniem. W żłobku nie wchodzi w ogóle w grę takie rozwiązanie. Pamiętajmy więc, by wybrać możliwie najlepsze buty. Otóż niewłaściwie dobrane kapcie mogą maluchowi wyrządzić sporo krzywdy i wpłynąć negatywnie na rozwój układu ruchowego.

Na sali zabaw, gdzie jest ciepło, dziecko z powodzeniem może pozostawać w skarpetkach antypoślizgowych. Jednak sprawa ta dotyczy głównie tych najmniejszych dzieci, które jeszcze same nie chodzą. W przypadku nieco starszych pociech wybierajmy butki rekomendowane przez fizjoterapeutów. Warto skłonić się ku butom z twardym napiętkiem, dzięki czemu maluch nie będzie koślawił stópek. Bardzo ważne jest także to, by podeszwa w nich była antypoślizgowa i stabilna. Dobrym rozwiązaniem mogą być zapinane na rzep sandałki, bo są one przewiewne. Wybierzmy buty przewiewne, wykonane z naturalnych materiałów, mając na uwadze to, że dziecko będzie spędzało w nich kilka godzin dziennie.

Czy w żłobku potrzebne są artykuły higieniczne?

Tak, i to bardzo! Pamiętajmy, że dzieci w okresie żłobkowym korzystają jeszcze z pieluszek. Jednak nie tylko pieluchy powinny znaleźć się w wyprawce do żłobka. Koniecznie przygotujmy:

  • szczoteczkę, pastę oraz kubek, czyli zestaw do mycia zębów,
  • ręcznik do wycierania rąk,
  • chusteczki higieniczne,
  • chusteczki nawilżone (mokre chusteczki),
  • szczotkę do włosów,
  • pieluszki i akcesoria do przewijania takie jak podkład, krem na odparzenia itd.

Pogoda ma znaczenie

Oczywiście podczas planowania zakupów do żłobka, uwzględnijmy także porę roku. Warto, by w zestawie znalazł się płaszcz przeciwdeszczowy, czapka zimowa jak i letnia, nieprzemakalne spodnie, kalosze, zimowa czapka i rękawiczki.

Warto także kupić odpowiednie naprasowanki, by opisać wszystkie rzeczy dziecka. Wtedy opiekunowie nie będą mieli wątpliwości, w co ubrać malucha.

A co z leżakowaniem?

W żłobku leżakowanie stanowi nieodzowny element planu każdego dnia, dlatego powinniśmy także o tym pamiętać, robiąc zakupy. Wzbogaćmy wyprawkę także o:

  • piżamkę lub śpiochy (pajacyka),
  • kołdrę i poduszkę,
  • pościel, czyli poszewki,
  • prześcieradło (dwie sztuki),
  • kocyk,
  • ulubioną maskotkę do przytulania.

Co jeszcze może się przydać?

Wszystko to, co sprawdza się w domu. Niektóre dzieci używają smoczków, dlatego w wyprawce szkolnej nie powinni zabrakną smoczka ®również dla malucha, który korzysta z niego w domu. W żłobku może się przydać także ulubiony kubek malucha, z którego chętnie pije w domu. Pomocny będzie także śliniaczek. W przypadku dzieci poniżej pierwszego roku życia, która karmione są butelką, pamiętajmy, by zadbać także o ten pokarm dla nich.

Bardzo ważne jest to, ze mama karmiąca piersią, może pojawić się w żłobku na karmienie dziecka i powinna mieć zapewnione do tego odpowiednie warunki. Ponadto mama karmiąca piersią może skorzystać z przerwy w pracy z tego tytułu, czego pracodawca odmówić jej nie może.

Podsumowanie

Posłanie dziecka do żłobka z pewnością nie będzie należało do najłatwiejszych decyzji, ale skoro aka została podjęta, warto wspierać się wzajemnie i trwać w niej. Nie da się uniknąć trudnych momentów – zarówno dla dziecka, jak i rodzica, ale ważne jest to, by dużo rozmawiać. Tłumaczmy dziecku, co je czeka, czego może się spodziewać i podkreślajmy fakt, że zawsze po niego wrócimy. Początki mogą być trudne, ale wierzymy, że dacie radę!