Odwiedziny u świeżo upieczonej mamy

Odwiedziny u świeżo upieczonej mamy

Narodziny dziecka to ogromne wydarzenie i zmiany w życiu każdej rodziny, ale również dosyć męczący czas dla świeżo upieczonej mamy. Jeśli chcemy ją odwiedzić i jak najszybciej zobaczyć maluszka, warto zastosować się do kilku ważnych zasad. Na początku jednak dobrze jest ustalić, czy takie odwiedziny w ogóle są mile widziane.

Odwiedziny u świeżo upieczonej mamy to coś, do czego warto dobrze się przygotować. Sporo zależy od tego, jak blisko jesteśmy z osobą, która właśnie została mamą – czy jest to nasza siostra lub bliska przyjaciółka, czy może ktoś z dalszych krewnych czy znajomych. Im mniejsze więzi łączą nas z osobą, która właśnie urodziła dziecko, tym później warto zaplanować wizytę. Nie jest dobrym pomysłem odwiedzanie świeżo upieczonej mamy jeszcze w szpitalu, tuż po porodzie. To czas zarezerwowany wyłącznie dla najbliższych. W późniejszych tygodniach też bywa różnie. Są rodzice, którzy dosyć szybko chcą wrócić do codziennego życia i chętnie zapraszają do siebie gości nawet w pierwszych tygodniach życia maleństwa. Są jednak i takie pary, które pierwsze dni czy tygodnie chcą celebrować wyłącznie w swoim gronie. Na pewno nie są więc dobrym pomysłem niezapowiedziane wizyty – jeśli koniecznie chcemy odwiedzić świeżo upieczoną mamę, koniecznie trzeba do niej zadzwonić i zapytać, czy taka wizyta w ogóle jest możliwa i jaka pora będzie najbardziej odpowiednia.

Prezenty dla dziecka, jedzenie dla mamy

Jeśli wybieramy się z wizytą do świeżo upieczonej mamy, w dobrym tonie jest zabranie ze sobą jakiegoś podarunku dla maluszka. Pod tym względem wybór mamy naprawdę spory. Dobrze jest jednak skonsultować się z rodziną czy znajomymi, aby prezent się nie powtarzał i maluch nie dostał dziesiątej pary za małych śpioszków czy kolejnej grzechotki, która i tak przez kolejne miesiące nie będzie mu potrzebna. Planując prezent dla dziecka, nie zapominajmy o mamie. A jej zdecydowanie najbardziej przyda się… jedzenie. Mamy, które kilka dni czy tygodni wcześniej urodziły dziecko, najczęściej są jeszcze w sporym szoku, mają mnóstwo nieprzespanych nocy i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Opieka nad dzieckiem zajmuje im zwykle tyle czasu, że nie starcza go na inne obowiązki domowe, jak choćby na ugotowanie pełnowartościowego posiłku. Planując wizytę u świeżo upieczonej mamy, zabierzmy więc ze sobą dobry obiad, który można szybko odgrzać lub odwiedźmy po drodze restaurację z jedzeniem na wynos. Taki prezent z pewnością ucieszy osobę, która nie ma czasu nawet na zrobienie sobie kanapki.

Swoje dzieci zostaw z domu

Planując wizytę u świeżo upieczonej mamy, zadbaj o to, by nie była ona zbyt długa. Na pewno nie są wskazane wielogodzinne posiadówki przy kawie w sytuacji, gdy mama marzy jedynie o tym, by zdrzemnąć się razem z maluszkiem. W gości nie zabierajmy również własnych dzieci, szczególnie, jeśli są to kilkulatki. Takie maluchy robią zwykle sporo hałasu, nie są w stanie zbyt długo usiedzieć w jednym miejscu, wszędzie ich pełno, a także wymagają stałego zajmowania się nimi i pilnowania, czy nie robią sobie krzywdy. Uważajmy również, aby świeżo upieczonej mamy i maluszka niczym nie zarazić. Nawet, jeśli mamy niewielkie objawy przeziębienia czy kataru, nie jest dobrym pomysłem wybieranie się w gości do noworodka. Warto też pamiętać, aby zaraz po wejściu do domu, w którym mieszka świeżo narodzony maluszek, dokładnie umyć ręce, szczególnie wtedy, gdy chcielibyśmy dziecko wziąć na ręce. Nie pryskajmy się też zbyt obficie perfumami – malutkie dzieci są bardzo wrażliwe na intensywne zapachy i stają się wtedy mocno rozdrażnione.

Warto pomóc w codziennych czynnościach

Wybierając się w odwiedziny do świeżo upieczonej mamy, postaw się w roli pomocnika i wsparcia, a nie gościa. Nie oczekuj ładnie podanej kawy czy świeżo upieczonego ciasta. Zaproponuj natomiast pomoc w ogarnięciu domu czy mieszkania. Być może przyda się zwykłe wsparcie przy zmywaniu naczyń, ogarnięciu prania, wyniesieniu śmieci i innych domowych czynnościach. Dzięki temu mama będzie mogła nieco odetchnąć, a nawet zdrzemnąć się razem z dzieckiem. W trakcie wizyty warto również wykazać się taktem i zrozumieniem – jeśli widzisz, że mama próbuje uśpić dziecko lub maluszek ma gorszy dzień i nieustannie płacze, warto jak najszybciej zakończyć wizytę. Niektóre dzieci są o wiele bardziej wrażliwe niż inne, potrzebują dużo więcej spokoju i bliskości mamy – warto więc zostawić ją samą z maleństwem. Na odwiedziny z pewnością jeszcze niejeden raz przyjdzie czas i będzie okazja.