Połóg, który warto przeżyć spokojnie

Połóg, który warto przeżyć spokojnie

Połóg wciąż stanowi temat tabu w naszej kulturze i często jest po prostu zagadnieniem, które wolimy przemilczeć. Dzieje się tak ze względu na niewielką wiedzę z tego zakresu, jak i niesłuszne poczucie wstydu. Połóg to okres intensywnej regeneracji bez względu na to, czy poród odbył się siłami natury, czy zostało wykonane cesarskie cięcie. Kobieta w tym czasie odczuwa bardzo duże zmęczenie, spadek energii, a jej organizm powoli stara się powrócić do stanu sprzed porodu. Warto wiedzieć, że nic nie dzieje się szybko i w trybie natychmiastowym. Połóg trwa około dwóch miesięcy od porodu, dlatego też warto kobietę, która urodziła, toczyć należytą troską i opieką.

Jakie są dolegliwości związane z połogiem?

Nie da się ukryć, że zarówno poród bywa bolesny, jak i sam połóg. Kobiecie dokucza ból w okolicy podbrzusza, który spowodowany jest inwolucją macicy i skurczami połowimy. Oznacza to tyle, że macica zaczyna się obkurczać, bo musi wrócić do swojego stanu pierwotnego. Pamiętajmy, że w końcowym okresie ciąży, macica osiąga wielkość około 1000 gramów, by w okresie połogu znów wrócić do standardowej wagi około 50-70 gramów. Ponadto dno macicy po porodzie znajduje się na wysokości pępka. Połóg to czas, by wróciło ono znów pod spojenie łonowe.

Nie jest również tak, że tuż po porodzie cały ból mija. Przeciwnie. Ponadto ból i obrzęk krocza walce nie dotyczą jedynie kobiet, które doświadczyły jego pęknięcia czy nacięcia. Napór główki dziecka jest tak silny, że ból może być odczuwany jeszcze przez długie godziny po porodzie.

W przypadku porodu operacyjnego, pojawia się także ból w okolicy rany brzucha. Ponadto również w tym przypadku dochodzi do obkurczania się macicy, co jeszcze bardziej potęguje rana pooperacyjna, kiedy to przecięte zostały powłoki brzuszne, jak i mięśnie macicy. W tym momencie dodamy tylko, że poród przez cięcie cesarskie nie jest zabiegiem kosmetycznym, a poważną operacją.

Podczas połogu kobieta zmaga się także z odchodami połogowymi, które stanowią wydzielinę przyranną. W jej skład wchodzą elementy krwi, śluz i strzępki nabłonka. Ich charakter zmienia się wraz z gojeniem się ran macicy.

Połóg to także czas, kiedy kobieta karmi piersią i zmaga się nierzadko z poranionymi brodawkami, trudnościami w oddawaniu moczu i zaparciami. Trudności w oddawaniu moczu lub zaparcia mogę być spowodowane rozciągnięciem i przejściowym zwiotczeniem mięśni w okolicy dna miednicy, cewki moczowej jak i odbytu po porodzie. Ponadto pamiętajmy, że ciąża jak i poród to ogromny wysiłek dla organizmu, zatem w połogu kobieta odczuwa ogromne zmęczenie wynikające z zachodzących zmian.

Kiedy udać się do lekarza?

Niekiedy połóg nie przebiega prawidłowo i mogą pojawić się komplikacje. W przypadku wystąpienia poniższych objawów, powinniśmy udać się do lekarza. Warto skonsultować się z ginekologiem, gdy odchody płodowe ustały nagle lub bardzo wcześnie, albo nastąpiły gwałtowne krwawienia lub nawet zmienił się ich zapach z mdłego na gnilny. Jeżeli doszło do zasinienia czy obrzęku lub wycieku z rano kroczy czy po przebytym cieciu cesarskim, konieczna również będzie interwencja lekarza. Niepokojące i wymagające konsultacji lekarskiej są także bardzo silne bóle brzucha, ból w pochwie lub odbycie, a także temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza.

Jak wspomóc kobietę w połogu?

Połóg nie powinien stanowić tematu tabu i nie warto uznawać go za coś, czego nie ma. Każda kobieta powinna mieć możliwość przeżyć go tak, jak tego potrzebuje i przede wszystkim z godnością. Jak można wspomóc mamę? Może warto zaproponować pomoc przy dziecku, by ona mogła odpocząć, zaoferować przywieziecie obiadu czy posprzątać mieszkanie. Niektóre, nawet drobne gesty mogą wiele zdziałać i znacznie poprawić nie tylko kondycję fizyczną i wspomóc regenerację, ale również pozytywie wpłynąć na samopoczucie. A pamiętajmy – ciąża i poród to nie tylko ogromny wysiłek fizyczny i zachodzące w wyniku tego zmiany, lecz również fala hormonów, nad którymi nie jest łatwo zapanować.