Najważniejsza potrzeba narodzonego dziecka, czyli kontakt skóra do skóry

kontakt skóra do skóry

Mówi się, że nowonarodzone dziecko ma trzy główne potrzeby – pić, jeść i spać. Owszem, stanowią one podstawę jego rozwoju, ale to nie wszystko. Zdaje się, że najważniejszą potrzebą maluszka, który dopiero pojawił się na świecie, jest potrzeba bliskości. Jak ją zaspokoić? Otóż niezwykle ważny jest kontakt skóra do skóry (skin to skin lub STS) dziecka oraz matki tuż po porodzie. Jak powinien przebiegać kontakt skóra do skóry? Dowiecie się z tego tekstu.

Skóra do skóry

Kontakt skóra do skóry to niezwykle ważna czynność, która – na szczęście – jest coraz bardziej respektowany zarówno podczas porodu siłami natury, jak i w przypadku cesarskiego cięcia. Oczywiście poród musi przebiegać prawidłowo i nie może wystąpić zagrożenie życia zarówno dziecka, jak i matki. Na czym polega kontakt skóra do skóry? Otóż zachowanie kontaktu STS to nic innego jak położenie narodzonego, zupełnie nagiego noworodka, z zachowaną pępowiną, na nagim ciele matki, zazwyczaj przy piersi, tak, by obydwoje mogli nawiązać pierwszy kontakt wzrokowy.

Należy oczywiście pamiętać o tym, by dziecko w tym czasie zostało ogrzane i okryte, by nie utraciło ciepła. Kontakt skóra do skóry nie powinien być zakłócony przez dwie godziny po porodzie. Przecięcie pępowiny (odpępnienie) oraz ocena noworodka w skali Apgar mogą odbywać się również wtedy, kiedy dziecko przebywa w ramionach matki. Rutynowe czynności, takie jak ważenie, kąpiel czy ubieranie, z powodzeniem mogą poczekać do zakończenia pierwszego kontaktu skóra do skóry.

Dlaczego kontakt skóra do skóry jest ważny?

W życiu człowieka wyróżnia się tak zwany okres krytyczny, Jak twierdzą psychologowie i etolodzy, okres krytyczny to czas, w którym utrwalane są wzorce zachowań oraz zachowania, które będą miały wpływ na rozwijający się organizm. To swoisty czas chłonności i utrwalania. Nie da się ukryć, że pierwszym okresem krytycznym w życiu człowieka są jego pierwsze chwile po porodzie. Około pierwsze dwie godziny po porodzie to niezwykły czas dla matki i dziecka, będący okresem wpływy hormonów poporodowych. Wtedy najaktywniejszymi hormonami są oczywiście oksytocyna i prolaktyna, odpowiedzialne na budowaną więź matka-dziecko, jak i produkcję oraz wydzielanie mleka kobiecego.

Dziecko, które urodziło się w dobrym stanie, wykazując płaczliwy odruch, kieruje się ku matczynej piersi i dzięki temu samo podejmuje ssanie. Skąd o tym dziecko wie? Otóż ciepło i zapach nie tylko samej piersi, ale i ciała matki, jest podobny do zapachu płynu owodniowego, dzięki czemu dziecko może odszukać pierś. Po zapoznaniu się z nią, wąchaniu, lizaniu i muskaniu brodawki, dziecko samodzielnie próbuje ssać pierś. To naprawdę niezwykły czas dla matki dziecka.

Zalety kontaktu skóra do skóry

Dzięki temu, ze matka oraz dziecko mogą przebywać bardzo blisko siebie, pojawia się wiele zalet, które mają wpływ na późniejsze wspólne chwile i dalsze działania. Otóż kontakt STS wspomaga wczesne rozpoczęcie laktacji i znacznie ją ułatwia. Ponadto, gdy dziecko samodzielnie szuka piersi i zaczyna ssać, rozpoczyna się podać siary, która zawiera pozytywne bifidobakterie dla dziecka – szczególnie jego układu pokarmowego oraz dostarcza mu przeciwciała odpornościowe. Kontaktu skóra do skóry to także poczucie bezpieczeństwa dla dziecka oraz wspaniały początek dla budowania więzi. Ponadto kontakt STS to także odpowiedni poziom wydzielania oksytocyny jak i prolaktyny, a także zachowanie kontinuum okresu ciąży, jak i udanego porodu.

Warto wiedzieć, że zarówno poród zabiegowi, mnogi czy przez cesarskie cięcie nie stanowią przeciwwskazania do tego, by podjąć nieprzerwany kontakt skóra do skory. Owszem, może zdarzyć się, że będzie on nieco opóźniony, ale powinien zostać podjęty w ciągu dwóch godzin po narodzinach dziecka. W przypadku porodu łożyska, oględzin krocza czy zszywania, nadal możliwe jest zachowanie kontaktu skóra do skóry, a jego czasowe przerwanie wskazane jest wyłącznie wtedy, kiedy przeprowadzane SA zabiegi położnicze w trybie pilnym.