Wraz z nadejściem wiosny i lata coraz więcej czasu spędzamy z naszymi dziećmi na świeżym powietrzu i na słońcu. Ciepłe promienie słoneczne mają sporo pozytywnych właściwości, jednak w nadmiarze zdecydowanie nie są wskazane. Warto chronić maluchy przed szkodliwym działaniem promieniowania, na które narażona jest nie tylko ich delikatna skóra, ale również oczy. Okulary przeciwsłoneczne powinny zatem być obowiązkowym elementem ubioru na każdym spacerze, podczas zabawy nad jeziorem czy na wakacjach w ciepłych krajach.
Słońce w niewielkiej ilości ma bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Poprawia wygląd i kondycję skóry, stymuluje organizm do wytwarzania odpowiedniej dawki witaminy D, niezbędnej do przyswajania wapnia z pożywienia. Działa też dobrze na układ odpornościowy, poprawia nastrój i sprawia, że w słoneczne dni chce nam się żyć i jesteśmy pełni energii. Jednak słońce ma też nomen omen ciemne strony. To promieniowanie UV, które jest szkodliwe w nadmiarze zarówno dla skóry, jak i dla naszych oczu. Najbardziej narażone na uszkodzenia są dziecięce oczy, które są jeszcze nie do końca wykształcone. Narząd wzroku u dzieci rozwija się bowiem przez kilkanaście lat, a w pełni rozwinięty jest w wieku około 12-13 lat. We wczesnych latach życia soczewka u dzieci jest niemal przezroczysta, co sprawia, że do wnętrza gałki ocznej dostaje się całe promieniowanie. Ochrona przeciwsłoneczna jest więc niezbędna, jeśli chcemy zapobiec poważnym problemom ze wzrokiem i chorobom oczu w przyszłości.
Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek
Wielu rodziców uważa, że okulary przeciwsłoneczne to przede wszystkim dodatek do codziennej stylizacji oraz ochrona przed rażącym słońcem. Jednak to nie światło jest największym zagrożeniem, a promieniowanie, którego nie widać. Te okulary, które będą chronić jedynie przed słońcem, nie zawsze się sprawdzą. Dotyczy to w szczególności tanich produktów z marketów czy wakacyjnych straganów. Są to najczęściej chińskie okularki, które posiadają przyciemniane szkła, natomiast nie mają filtrów UV. Takie szkła chronią jedynie przed rażącymi promieniami, w żadnym stopniu nie chronią natomiast przed szkodliwym promieniowaniem. Gdy maluch zakłada ciemne okularki, jego źrenica dodatkowo się rozszerza i wpuszcza do wnętrza oka dużo więcej promieniowania niż dostawałoby się bez okularów. Tanie okulary przeciwsłoneczne, zwłaszcza te, które pochodzą z Chin czy innych krajów dalekiej Azji, są też wykonane z niesprawdzonych, często toksycznych czy szkodliwych materiałów. Ich noszenie może powodować podrażnienia i problemy skórne. Lepiej zainwestować nieco więcej i kupić okulary przeciwsłoneczne, które będą dobrej jakości i zapewnią właściwą ochronę.
Na co zwracać uwagę przy zakupie okularów dla dzieci?
Jeśli szukasz okularów przeciwsłonecznych dla dzieci, zwróć uwagę przede wszystkim na producenta – czy jest to znana i rozpoznawalna marka, jakie są opinie na jej temat, czy jej produkty posiadają wszystkie atesty i certyfikaty, jakie powinny mieć produkty przeznaczone dla dzieci? Kolejną kwestią jest sprawdzenie, czy okulary posiadają filtr UV i w jakiej wysokości. W przypadku okularów przeciwsłonecznych dla najmłodszych filtr powinien być na poziomie UV400, czyli najwyższy z możliwych. Taki filtr w stu procentach chroni przed wnikaniem do wnętrza oka szkodliwego promieniowania. Upewnijmy się również, z czego zrobione są szkła okularów. Oprócz posiadania filtra, powinny mieć także inne cechy – być trwałe, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i zniszczenia. Chodzi o to, by nawet po uderzeniu nie rozsypywały się w drobny mak, dzięki czemu nie będą zagrożeniem dla oczu.
Ważne dobrej jakości oprawki
Same szkła w okularach przeciwsłonecznych to nie wszystko, ważne są również oprawki. W przypadku dobrych produktów, które mają szkła na odpowiednim poziomie, możemy niemal z pewnością założyć, że także oprawki są wykonane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły i z materiałów bezpiecznych, antyalergicznych i wygodnych w trakcie noszenia. Oprawki dziecięcych okularów powinny być przede wszystkim dopasowane do główki dziecka. Doskonale sprawdzają się lekko elastyczne oprawki, które dopasowują się do kształtu głowy. Dla najmłodszych dzieci polecane są okularki, które mają oprawki w formie opasek zakładanych na głowę. To bardzo dobre rozwiązanie – dzięki temu okulary nie spadną nawet podczas bardzo intensywnych zabaw.