Dlaczego raczkowanie jest ważnym etapem w życiu dziecka?

raczkowanie

Raczkowanie to bez wątpienia bardzo ważny etap w życiu małego człowieka, który stanowi dla niego swoisty kamień milowy. Nie ma reguły, kiedy dzieci zaczynają raczkować. Niektóre podejmują się raczkowania zanim jeszcze usiądą samodzielnie i stabilnie, inne znacznie później. Ważne jednak jest to, by nie zaburzać naturalnego rozwoju dziecka i pamiętać o tym, że raczkowanie stanowi ważną czynność w rozwoju dziecka. Warto je udoskonalać zanim jeszcze dziecko zacznie chodzić. Normy mówią jasno o tym, że zdrowe dziecko powinno zacząć chodzić przed ukończeniem 18 miesiąca życia.

Dlaczego raczkowanie jest ważne?

W raczkowaniu chodzi o naprzemienny schemat przemieszczania się, czyli kiedy prawa ręka posuwa się na przód, za nią podąża lewa noga i odwrotnie. Jak twierdzą specjaliści, naprzemienny schemat przemieszczania się jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju mózgu, dlatego, że obydwie półkule intensywnie pracują. Jest to szczególnie ważne dla rozwoju umiejętności uczenia się. Uznaje się również, że ominięcie etapu raczkowania przez dziecko we wczesnym etapie rozwoju, może nawet prowadzić do zaburzeń sensorycznych oraz negatywnie wpływać na uczenie się pisania i czytania.

Ponadto dziecko rzez pełzanie i raczkowanie przygotowuje się do chodzenia. Te dwie czynności, czyli pełzanie i raczkowanie, to ukośne połączenie jednej i drugiej strony ciała, co łączy się z przekroczeniem linii środkowej. Z punktu wodzenia ruchowego raczkowanie więc powinno nastąpić zanim dziecko zacznie chodzić, ponieważ ma ono pozytywny wpływ na kręgosłup – trenuje jego gibkość. Ponadto raczkowanie oraz pełzanie pomaga przygotować się organizmowi do swobodnego chodu. Pamiętajmy, że gibki kręgosłup i dobra kondycja stanowią podstawę swobodnego, a także płynnego chodzenia.

Raczkowanie i pełzanie to naprawdę skomplikowane czynności, które wymagają dużej koordynacji niemalże wszystkich partii ciała. Ponadto, dzięki temu, ze wykonywane są w nich ruchy naprzemienne, kształtują one układ mięśniowy i szkieletowy równomiernie. Dlatego, by zachować profilaktykę zdrowotną, warto wspomagać raczkowanie dziecka w jego wczesnym etapie rozwoju.

Raczkowanie czas-start

Gorliwość rodzica i niepokój wynikający z faktu, że dziecko jeszcze nie raczkuje, niewiele pomogą Każde dziecko rozwija się we własnym tempie i pewnych spraw nie przyspieszymy. Pamiętajmy, że zanim dziecko zacznie raczkować, na kilka tygodni wcześniej ćwiczy swoją równowagę w odpowiedniej pozycji, czyli stabilizuje dłonie pod stawami ramiennymi oraz kolana pod stawami biodrowymi. Początkowo dziecko z pozycji leżącej na brzuchu zaczyna podnosić miednicę, wspierając się na kolanach i dłoniach. Są to pierwsze próby, dlatego niech nie dziwi nikogo, że bardzo często dziecko jeszcze wielokrotnie upada. Po jakimś czasie, gdy dziecko poczucie się stabilnie, czyli kiedy uda mu się utrzymać na dłoniach i kolanach, zaczyna ćwiczyć bujanie. Przemieszcza miednice w przód i w tył, co daje mu prawdziwą frajdę. Jednak nie jest to jeszcze ten moment, kiedy dziecko ruszy pewnie do przodu. Musi minąć trochę czasu, zanim maluch oswoi cię z pozycją raczka i w miejscu będzie ją wytrwale ćwiczył. Kiedy dziecko nabierze odwagi i będzie czuło się pewnie, zainicjuje naprzemienny ruch – czyli do przodu pójdzie prawa ręka, a za nią lewa noga (lub lewa ręka i prawa noga).

Jak wspomagać raczkowanie?

I wszystko sprowadza się do parkietu! Przede wszystkim warto pozwolić dziecku spędzać na podłodze jak najwięcej czasu i tam inicjować różnego rodzaju zabawy. Pozwólmy dziecku także się wspinać, dzięki czemu maluch nauczy się wspierać na kolanach i podnosić do góry miednicę. Przydatna może okazać się ulubiona zabawka malucha, do której będzie wytrwale próbował podążać i przemieszczać się. Warto również zbudować ze zwiniętych kocy wsparcie dla klatki piersiowej dziecka, kiedy to dzięki temu będzie próbowało podnosić miednicę i zginąć nóżki.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie. Jeśli Wasze dziecko nie raczkowało, naprawdę nie jest to koniec świata. A do raczkowania zawsze można malucha zachęcać i raczkować z nim także.  Raczkowanie odświeża organizm i wprowadza nowe połączenia nerwowe, zatem przyda się ono każdemu i to w każdym wieku.