Zabawy dla dzieci w domu

Zabawy dla dzieci w domu

Zabawa jest podstawową formą poznawania świata w przypadku zarówno najmłodszych maluszków, jak i nieco starszych dzieci. Warto szukać ciekawych pomysłów na zabawy w domu szczególne wtedy, gdy pogoda za oknem nie dopisuje i nie ma szansy na spędzenie atrakcyjnego czasu na świeżym powietrzu. Wystarczy odrobina inwencji, aby maluchy w domu się nie nudziły, spędzały czas aktywnie i przy okazji uczyły się nowych rzeczy.

Każdy rodzic doskonale wie, że dzieci bardzo szybko się nudzą i potrzebują umiejętnego zajmowania im wolnego czasu. Niektórzy rodzice idą po linii najmniejszego oporu i sadzają swoje maluchy przed bajkami. Nie jest to dobry pomysł, jeśli dzieci oglądają telewizję od rana do wieczora lub spędzają czas przed monitorem komputera na grach komputerowych. Owszem, taka forma spędzania czasu również jest przydatna, ale w ograniczonym zakresie. Im młodsze dziecko, tym krócej powinno oglądać bajki czy siedzieć przy komputerze.

Budowanie, układanie, zabawy manualne

Ciekawą propozycją na spędzanie czasu w domu są różnego rodzaju manualne zabawy. Wystarczy wybrać się do pierwszego lepszego sklepu z artykułami dla dzieci, a możemy znaleźć sporo atrakcyjnych zabawek dostosowanych do wieku dziecka czy jego indywidualnych zainteresowań. W tej kwestii warto sięgać po zabawki kreatywne, które poprzez zabawę pozwalają na zdobywanie nowych umiejętności, takich jak skupianie uwagi, koncentrowanie się, koordynacja ruchów, logiczne myślenie, umiejętność dopasowywania do siebie poszczególnych wzorów czy kształtów. Dla młodszych i starszych dzieci świetnymi zabawkami będą różnego rodzaju klocki czy układanki. Maluchy uwielbiają budować i tworzyć ciekawe konstrukcje, co sprawia, że przez długi czas nie będą się budzić.

Zabawy ruchowe

Aby dziecko zdrowo się ruszało, niekoniecznie musimy wychodzić z nimi na dwór. Jeśli pogoda jest niesprzyjająca, można z nim pobawić się także w domu. Dobrym pomysłem jest zabawa w chowanie i szukanie. Chowamy jakiś przedmiot, a następnie kierujemy malucha słowami: blisko, daleko, idź do przodu, skręć w lewo. Dzięki temu dziecko ma frajdę z poszukiwania skarbu, a jednocześnie uczy się koordynacji ruchowej. Świetnie sprawdzają się różnego rodzaju podskoki. Można rysować ołówkiem na futrynie drzwi kreski, do których maluch ma podskoczyć. Każda kreska wyżej będzie biciem nowego rekordu. Fajnie sprawdzają się również skoki przez linki i innego rodzaju przeszkody. Do zabaw można wykorzystać także balony i pobawić się w ich odbijanie – na pewno będą dużo bezpieczniejsze niż piłki w czterech ścianach. Podczas zabaw ruchowych można też włączyć muzykę – niekoniecznie tylko piosenki dla dzieci, ale również inne melodie idealne do tańca. Domowa rytmika na pewno zmęczy dziecko, dostarczy mu dodatkowych bodźców i zapobiegnie wielogodzinnej nudzie.

Nieśmiertelne kartony

Małe dzieci uwielbiają również kartony, z których można tworzyć prawdziwe cuda. Z kartonu zrobimy idealny domek dla dzieci, różnego rodzaju pojazdy, a także domki dla lalek czy garaże dla samochodów. Wystarczy dowolnej wielkości karton, kredki, flamastry i przez kilka godzin maluch na pewno będzie zajęty tworzeniem prawdziwych plastycznych dzieł. Rysowanie, malowanie i wycinanie to zabawy, które mocno maluchy wciągają, a także pozwalają im na rozwijanie nowych umiejętności. Dzieci poznają kolory, kształty, a jednocześnie bawią się swoją wyobraźnią, tworząc efektowne dzieła.

Zabawy wspólne i samodzielne

Maluchy w trakcie zabawy potrzebują naszego towarzystwa, a jednocześnie mają potrzebę rozwijania swojej samodzielności i niezależności. Planując zabawę w domu warto zadbać o to, by były to zarówno zabawy wspólne z rodzicami, jak i takie, w czasie których maluchy same będą spędzać czas. Dzięki temu rodzice będą mogli nieco odetchnąć. Co więcej, w trakcie zabawy dziecko ma całe mnóstwo bodźców, które stymulują ich mózg do intensywnej pracy i rozwijania nowych umiejętności. Gdy bawimy się z dziećmi, zadbajmy o to, by zabawy były dopasowane do ich wieku i możliwości. Nie wszystko, co sprawdzi się w przypadku starszego przedszkolaka, będzie odpowiednie dla dziecka, które dopiero wyrosło z wieku niemowlęcego. Pomysłów na zabawy w domu z dziećmi jest całe mnóstwo. Warto wypróbować kilka lub kilkanaście, a także stale zmieniać aktywności. Dzięki temu dzieciaki się nie znudzą zbyt szybko.