Zabawki, które rozwijają mowę

Zabawki, które rozwijają mowę

Zabawki, wspomagające rozwój mowy są szczególnie godne uwagi, bo pozytywnie wpływają na nasze dziecko. Nie da się ukryć, że tego typu zabawek jest mnóstwo. Dbają one o to, by poszerzać słownictwo dziecka, uczą go wielu nowych słówek i zwrotów, a nawet pomagają zrozumieć niektóre konstrukcje gramatyczne. Poza tym, odwiedzając gabinety logopedyczne natrafimy na różnego rodzaju zabawki, które są szczególnie korzystne dla rozwoju mowy naszych dzieci. Zatem co takiego warto kupić? Na jakie zabawki warto zwrócić uwagę? Czym powinny wyróżniać się zabawki, które mają rozwijać słownictwo naszego malucha? Podpowiadamy!

Mówiące pluszaki

Nie da się ukryć, że pluszowe misie są szczególnie lubiane przez dzieci w różnym wieku. Już nawet niespełna roczne dziecko chętnie bawi się misiem, który jest nie tylko miły w dotyku, ale również przyjemnie wygląda, a także często wydaje dźwięki. Na rynku znajdziemy wiele propozycji pluszaków, które grają rożnego rodzaju melodyjki, świecą, a nawet mówią i śpiewają piosenki. Zanim jednak dokonamy zakupu odpowiedniej zabawki, warto wcześniej sprawdzić, czy mówiąca zabawka wypowiada słowa wyraźnie i prawidłowo. Jeśli nie możemy tego sprawdzić podczas zakupów, warto przeglądnąć strony internetowe, które prezentują testy różnych zabawek – również interaktywnych pluszaków.

Książeczki

Na rynku znajdziemy wiele różnych książeczek dla dzieci w różnym wieku. Jeśli chcemy wspomóc rozwój mowy naszych dzieci, wybierzmy książeczki proste. Klarowne ilustracje i niedługi tekst zaciekawią malucha. Warto na początek wybrać takie książeczki, które zachęcą dziecko do powtarzania wyrazów dźwiękonaśladowczych. Tego typu zabawy poprzez naśladowanie odgłosów zwierząt i przyrody wpływa bardzo korzystnie na rozwój mowy dzieci. Właśnie od takich słów nasze dziecko zaczyna mówić. Nie możemy oczekiwać, że maluch płynnie zacznie mówić, jeśli nie nauczy się prostych dźwięków czy sylab.

Magnesy, puzzle, układanki

Małe dzieci bardzo lubią rożnego rodzaju układanki czy uzupełnianie pustych pól. Ciekawym rozwiązaniem będą także naklejki  - nawet wielokrotnego użytku – z ulubionymi bohaterami z bajek naszej pociechy. Skupione dziecko będzie chętnie powtarzało to, co mówi rodzic i z czasem samodzielnie nauczy nazywa się zwierzęta, kolory czy widoczne przedmioty, z którymi obcuje.

Wspomaganie rozwoju mowy

Wspomaganie rozwoju mowy u dzieci jest bardzo ważnym etapem. Dziecko uczy mówić się poprzez to, co słyszy.  Poza tym każda zabawka może wspomagać naukę mówienia. Ważne jednak, by nie wywierać an dziecku presji, a do różnego rodzaju ćwiczeń podchodzić ze spokojem i opanowaniem. Pamiętajmy – każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie. Jeżeli jednak istnieją pewnie niepokojące objawy, które obserwuje rodzic, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. Być może kilka prostych ćwiczeń wspomagających pomoże naszemu dziecku w rozwoju mowy.

Podsumowanie

Mowa, rzecz jasna, stanowi podstawowy sposób komunikacji z otoczeniem. Zakres słownictwa każdego dziecka jest różny i nie warto porównywać naszej pociechy z rówieśnikami. Rozmawiajmy dużo z dzieckiem, mówmy do niego. Opowiadajmy o tym, co się dzieje dookoła, co widzimy, czytajmy książeczki, śpiewajmy piosenki. Oczywiście zawsze warto skorzystać z pomocy edukacyjnych czy zabawek, które zachęcą dziecko do nauki mówienia. Jednak należy pamiętać o tym, by nauka była przyjemnością i zabawą, a wszystko odbywało się aktywnie i z chętnym udziałem malucha.