Oglądanie bajek przez dzieci ma wielu przeciwników, którzy uważają, że spędzanie czasu przed telewizorem nie jest najlepsze dla rozwoju dziecka. Okazuje się jednak, że baki mają wiele pozytywnych czynników i dobry wpływ na dzieci. Oczywiście, pod warunkiem, że serwowane są z umiarem.
Bajki, legendy czy podania od niepamiętnych czasów były formą nauki, przekazywania mądrości z pokolenia na pokolenie, przestrogą czy informacją na temat różnych zjawisk, a najpopularniejsze baki napisane przez braci Grimm czy Andersena na dobre zagościły w kulturze, stając się inspiracją dla wielu twórców. Podczas gdy kiedyś popularne były przede wszystkim bajki pisane, obecnie największą popularnością cieszą się bajki w postaci filmów animowanych. Bardzo często nawiązują one także do tych klasycznych opowieści, które znamy z książek.
Dlaczego warto puszczać dzieciom bajki?
Oglądanie bajek jest korzystne dla dzieci w każdym wieku, zarówno dla maluszków, jak i dla starszaków. Mądre bajki do oglądania uczą dzieci tego, jak wygląda świat, dostarczają informacji, które są przydatne w prawidłowym rozwoju, a także pokazują ważne wartości, takie jak przyjaźń, szacunek do osób starszych, walka o własne marzenia, odwaga, tolerancja oraz wiele innych postaw, które trudno jest dzieciom przedstawić inaczej jak w formie bajki. Wielu rodziców, którzy miewają jakiekolwiek kłopoty wychowawcze lub gdy chcą przekazać dzieciom jakieś ważne wartości, decyduje się na włączenie im bajki o konkretnej tematyce. Filmy animowane pobudzają dzieci do myślenia, a świat przedstawiony jest dla nich bardziej wiarygodny. Pamiętajmy również, że dzieci w dużej mierze uczą się przez naśladownictwo i mają tendencję do powielania postaw, zachowań czy myślenia swoich ulubionych bajkowych bohaterów. Puszczanie maluchom mądrych bajek może więc być doskonałym wsparciem w procesie wychowawczym. Oczywiście, pod warunkiem, że rodzice włożą nieco wysiłku w znalezienie takich propozycji, które będą odpowiednie do wielu oraz możliwości poznawczych ich dzieci.
Bajki, które uczą przez zabawę
Mądre bajki dla dzieci są również dobrym wsparciem na pierwszy etapach edukacji. W ofercie producentów bajek nie brakuje takich, które uczą dzieci literek, pisania, liczenia. Są bajki, które w bardzo przystępny sposób przedstawiają nauki przyrodnicze, uczą dzieci, jak wygląda świat, pokazują, jak działają poszczególne przedmioty czy jak dochodzi do różnych zjawisk. Oglądanie bajek jest dobre także wtedy, gdy chcemy, by maluchy od najwcześniejszych lat uczyły się języków obcych. Bajki niejako przy okazji wprowadzają nowe słówka, pojęcia czy inne elementy językowe. Dzieci oglądając bajki przyswajają więc nową wiedzę, choć nawet nie mają świadomości, że właśnie biorą udział w procesie edukacji.
Bajki dostosowane do wieku
Jeśli chcemy, aby nasze maluchy oglądały mądre bajki, warto najpierw dokładnie zapoznać się z tym, co jest polecane przez pedagogów czy specjalistów od wychowania, a także co króluje w rankingach różnych bajek dla dzieci. Trzeba przede wszystkim dopilnować, aby bajka była dopasowana do wieku dziecka. Co innego oglądać będą czterolatki, dzieci w wieku późno przedszkolnym czy wczesnoszkolnym. Jeśli puścimy maluszkowi bajkę przeznaczoną dla starszych dzieci, jest niemal pewne, że niewiele z niej zrozumie. Owszem, na pewno będzie siedział i patrzył w telewizor czy monitor komputera, jednak będzie to jedynie zabijanie czasu, pozbawione jakichkolwiek wartości edukacyjnych. Zanim włączymy dziecku bajkę, upewnijmy się, że jest odpowiednia dla jego kategorii wiekowej.
Ostrożnie z czasem oglądania
Choć mądre bajki dla dzieci niewątpliwie mają swoją wartość, są ciekawe, przyciągają dzieci przed telewizory i uczą przez zabawę, nie oznacza to, że maluchy mogą spędzać nieograniczony czas na oglądaniu. Na pewno nie można pozwolić, by maluch spędzał przed telewizorem kilka czy nawet kilkanaście godzin dziennie. Dla niektórych rodziców jest to bardzo kuszące, gdyż dzieci oglądające bajki nie biegają, nie nudzą się i nie wymagają od rodziców żadnej aktywności, jednak w dłuższej perspektywie nadmierne oglądanie bajek jest po prostu szkodliwe zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych dzieci. Pół godziny w przypadku młodszych dzieci i godzina dziennie bajek dla starszych to czas, który powinien w zupełności wystarczyć. Pozostałą część dnia warto poświęcić na inne aktywności, co pozwoli na stymulowanie innych partii mózgu i zrównoważony rozwój naszych maluchów.