Jaki plecak dla pierwszoklasisty?

Jaki plecak dla pierwszoklasisty?

Jak kupić plecak dla dziecka, aby był wygodny, nie powodował wad postawy, a jednocześnie pomieścił wszystkie niezbędne w szkole przedmioty? Warto zaplanować zakupy z pewnym wyprzedzeniem, a jednocześnie uważnie rozejrzeć się na rynku plecaków. Pierwszoklasiści to jeszcze małe dzieci i nie powinni nosić plecaków, które są odpowiednie dla nastolatków i osób dorosłych.

Jedną z najmniej istotnych kwestii przy wyborze plecaka jest wygląd. Owszem, dziecko na pewno ma swoją wizje ulubionego plecaka, zależy mu na tym, by był ładny, modny i efektowny. Nie oznacza to jednak, by kupować pierwsze lepsze i niesprawdzone modele tylko dlatego, że zachwycają wyglądem. Dotyczy to w szczególności bardzo tanich plecaków z marketów czy chińskich sklepów, które być może na pierwszy rzut oka dobrze się prezentują, jednak bardzo szybko tracą na wyglądzie, a ich funkcjonalność jest mocno ograniczona. Warto więc z dużym dystansem podchodzić do plecaków za kilkanaście złotych, jakie przed rozpoczęciem roku szkolnego można znaleźć w supermarketach. To, co tanie, niekoniecznie będzie dobre dla pleców naszych dzieci.

Ustalmy, czy dziecko samo będzie nosić plecak?

Przed zakupem plecaka dla pierwszoklasisty dobrze jest ustalić, a jaki sposób maluch będzie docierał do szkoły. Niektóre dzieci, szczególnie te, które mają bardzo blisko, do szkoły już od pierwszej klasy chodzą na piechotę. Inne natomiast są przez rodziców podwożone. Jeśli dziecko będziemy zawozić, a dodatkowo będzie miało w szkole szafki, w których można zostawić wszystkie niepotrzebne przedmioty, może się okazać, że nie ma większego sensu kupowanie dużego i usztywnianego plecaka. Jeśli natomiast maluch będzie sam dzielnie wędrował do szkoły, jego plecak powinien być uważnie wybrany z dbałością o wszystkie detale.

Waga, pojemność i sztywne plecy

W przypadku plecaków dla najmłodszych, bardzo ważna jest ich waga. Specjaliści od chorób kręgosłupa od lat trąbią na alarm, że nasze dzieci dźwigają do szkoły zbyt duże ciężary. I nie ma się co dziwić – komplet książek, kanapka, picie, strój na w-f i inne niezbędne przybory swoje wazą. Jeśli dorzucimy do tego wagę plecaka, może się okazać, że naszym dzieciom bardzo szybko będą wyrastały garby niczym rasowym wielbłądom bądź pojawią się inne wady postawy. Według specjalistów, plecak razem z całą zawartością nie powinien ważyć więcej niż 15 procent masy ciała dziecka. A że pierwszoklasiści to istotki wyjątkowo drobne, ważące średnio 20-25 kilogramów, jest oczywiste, że plecak powinien ważyć maksymalnie 3 kilogramy. Oczywiście, im mniej, tym lepiej. Na rynku plecaków można obecnie znaleźć plecaki w wersjach bardzo lekkich, nawet od pół kilograma. To dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że wraz z niską wagą nie idzie w parze niska jakość wykonania czy niezbyt wysoki komfort codziennego użytkowania.

Oprócz niskiej wagi, plecak powinien być również pojemny. Nie zaleca się kupowania plecaków o pojemności mniejszej niż 10 litrów, gdyż będą po prostu niewystarczające do potrzeb pierwszoklasistów. Plecak powinien być również na tyle duży, aby bez problemu pomieścić książki w formacie A4. Warto również zwrócić uwagę na usztywniane dno i plecy. Sztywne dno zabezpieczy zawartość, szczególnie wtedy, gdy dziecko postawi plecak na mokrym chodniku. Natomiast sztywne plecy będą zapewniały prawidłową postawę ciała – maluchy po prostu nie będą się garbić. Dobrej jakości plecak powinien być wykonany z materiału, który nie nasiąka i jest wodoodporny. Nie zapominajmy, że maluchy chodzą do szkoły także wtedy, gdy pada deszcz czy śnieg. Plecak musi chronić książki i całą zawartość przed działaniem wody i wilgoci. Z tego też względu nie jest dobrym pomysłem kupowanie tanich plecaków, które często są wykonane z bardzo słabej jakości materiałów.

Odpowiednia ilość kieszeni

Dobry plecak dla pierwszoklasisty powinien mieć więcej niż jedną kieszeń. Najlepiej, aby była jedna kieszeń główna oraz kilka mniejszych kieszonek. Warto zadbać o to, by do tej samej kieszeni, co książki, nie trafiały pojemniki z kanapkami czy butelki z napojami, gdyż jest to proszenie się o nieszczęście. A że książki najmłodsi dostają wypożyczone ze szkoły, tym bardziej trzeba dopilnować, aby do zakończenia roku szkolnego były w jak najlepszym stanie. Plecak dla pierwszoklasisty powinien być również wyposażony w odblaski – powinny się one znajdować zarówno na plecach, jak i na ramiączkach – dzięki temu dziecko będzie widoczne zarówno z przodu, jak i z tyłu. Jednak jeśli plecak nie posiada odblasków, nie jest to powód do rezygnacji z zakupu. Odblaski można kupić oddzielnie i bez problemu zamontować w każdym modelu plecaka.