Gdzie na wakacje z dzieckiem?

Gdzie na wakacje z dzieckiem?

Planowanie wakacji z dziećmi to spore wyzwanie. Trzeba umiejętnie wybrać kierunek, ustalić właściwy termin, zadbać o dodatkowe atrakcje, a także spakować wszystko, co będzie nam potrzebne w trakcie urlopu z maluchami. Im lepiej zaplanujemy wyjazd, tym mniej nieprzewidzianych wydarzeń spotka nas w jego trakcie. Gdzie wybrać się na wakacje z maluchami? Możliwości jest naprawdę sporo.

Wiele osób decyduje się na wakacje z dziećmi w ciepłych krajach. Piaszczyste plaże, całe mnóstwo piasku, a także ciepła i zachęcająca do kąpieli woda to coś, co zdecydowanie uwielbiają dzieci w każdym wieku. Zanim jednak zaklepiemy termin wyjazdu i zdecydujemy się na konkretny kierunek, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Pogoda ma znaczenie

Gdy planujemy wakacje za granicą, marzy nam się podróż w stronę słońca. Jednak nadmiar tego słońca zdecydowanie nie jest wskazany dla najmłodszych. W wielu regionach świata temperatury znacznie przewyższają normalne, letnie warunki, jakie znamy z naszej szerokości geograficznej. W tropikalnych rejonach wyjazd w trakcie szczytu pory suchej to gwarancja upałów znacznie przekraczających 30 stopni, natomiast w trakcie pory deszczowej – ryzyko wysokich opadów deszczu. Uważajmy więc na te regiony, w których upały mogą być trudne do wytrzymania, szczególnie dla małych dzieci. Nie będzie to bowiem dla nich dobra wakacyjna pogoda. Jeśli chcemy wyjechać na przykład do Egiptu, nie jedźmy w szczycie sezonu – latem jest tam po prostu za gorąco. Dobrym pomysłem może być natomiast środek zimy, gdy w Egipcie panują bardziej przyjazne temperatury. Podobnie jest z tak obleganymi kierunkami, jak Malediwy czy Zanzibar – są świetne na wakacje z dziećmi, pod warunkiem, że dopilnujemy wyjazdu w odpowiednich warunkach pogodowych.

Zawsze dobrym kierunkiem może być również południe Europy i wakacje w Grecji, we Włoszech czy w Chorwacji. W tych krajach w sezonie letnim mamy do czynienia z typowo śródziemnomorskimi warunkami – jest ciepło i sucho, ale nie gorąco. Można więc spędzać sporo czasu aktywnie i na świeżym powietrzu. Starszym dzieciom na pewno spodoba się możliwość zwiedzenia wielu zabytków czy atrakcyjnych miejsc, o których zdążyły już się uczyć w szkole.

Sprawdź okoliczne atrakcje

Plaża, słońce i ciepła woda to dla maluchów może być stanowczo za mało. Podczas gdy kilkuletnie dzieci raczej nie będą narzekały na codzienne zabawy na plaży i budowanie zamków z piasku, starszaki prędzej czy później zaczną się nudzić. Warto więc zaplanować im dodatkowe atrakcje i upewnić się, że w miejscu, do którego się wybieramy, będą takie w pobliżu. Zwracajmy uwagę zwłaszcza na aquaparki, oceanaria, wesołe miasteczka i parki rozrywki. Można je znaleźć w okolicy największych kurortów turystycznych zarówno na południu Europy, jak i w bardziej egzotycznych kierunkach. Wyprawa do takiego miejsca atrakcji zapewnia zabawy przez cały dzień. Dzieci się nie nudzą, a jednocześnie spędzają czas aktywnie i na pewno będą miały doskonałe wspomnienia.

Atrakcje nie tylko za granicą

Aby spędzić ciekawe wakacje z dziećmi, niekoniecznie musimy wybierać się w jakieś odległe rejony świata. Równie dobrze można z całą rodziną wypocząć w Polsce. Dobrym pomysłem jest wynajęcie domku gdzieś na mazurach w pobliżu jeziora z odpowiednimi plażami i infrastrukturą na wysokim poziomie. Można też wybrać się nad polskie morze. Choć wybrzeże Bałtyku w szczycie sezonu jest mocno zatłoczone, z pewnością atrakcji dla dzieci tutaj nie brakuje. Jest gdzie pójść do parków rozrywki, a w hotelach i pensjonatach można liczyć na wiele udogodnień dla rodzin z dziećmi.

Oczywiście, nie tylko morze czy Mazury to dobry pomysł na wakacje. W każdym regionie kraju można spotkać ciekawe miejsca dla całych rodzin – parki wodne, parki miniatur, ogrody zoologiczne, a także inne atrakcje przyciągają rodziców z dziećmi nie tylko w sezonie letnim, ale również w innych porach roku. Dobrze jest jednak dopasować zarówno kierunek podróży, jak i poszczególne atrakcje do wieku naszych dzieci. To, co może być ciekawe dla dzieci w wieku szkolnym, może okazać się nieszczególnie atrakcyjne dla maluszków. Gdy planujemy podróż, pamiętajmy również, że dzieci bardzo szybko się nudzą, czasem kiepsko znoszą dłuższe wyjazdy. Dopasujmy więc plan wakacyjny także do upodobań i możliwości naszych pociech. Im lepiej wszystko zaplanujemy, tym większa pewność, że wyjazd będzie udany i pozostawi wyłącznie pozytywne wspomnienia.